Jaký minerál vybrat?

Calcarea fluorica:

Reguluje tvorbu keratinu, udržuje pružnost všech součástí těla. Podporuje pružnost, elasticitu, pohyblivost – kloubů, šlach, kůže, cév. Základ pro sportovce. Velmi vhodná i v těhotenství a po porodu, kdy se tělo rychle napíná a poté zase zmenšuje – prevence strií.

Na křečové žíly, hemeroidy, mozoly, drsnou praskající kůži (hlavně paty), hypermobilitu či naopak špatnou hybnosti kloubů, natažení vazů a šlach. Na tenisový loket, kostní výrůstky, padlou nožní klenbu. 

Vytváří zubní sklovinu, prevence zubního kazu, při obnažených krčcích, na slabou a popraskanou sklovinu.

Působí jako lifting tváře, vyhlazuje jemné vrásky.

Calcarea phosphorica:

Vápník je důležitý pro tvorbu pevných kostí a zubů. Podporuje hojení zlomenin, léčí osteoporózu, rachitidu, růstové bolesti, pomáhá rozpouštět kalcifikáty. Ulevuje při artritidě, když klouby bolí při změnách počasí.

Základní sůl v období těhotenství a kojení, kdy je velmi zvýšená spotřeba vápníku. Také je velmi vhodná při prořezávání zoubků a v obdobích, kdy dítě rychle roste.

Pomáhá při nechutenství, nechtěnému hubnutí, u dětí, které neprospívají.

Nedostatek způsobuje také hyperaktivitou u dětí a bolesti hlavy z duševní námahy.

Podporuje krvetvorbu v kostní dřeni.

Nedostatek se projevuje křečemi kosterního svalstva, uleví vám tedy, pokud trpíte například nočními křečemi v nohou – opět velmi vhodné v těhotenství a při vysoké fyzické námaze.

Preventivní doplnění vápníku při potížích jako je alergie na mléko, ABKM.

Calcarea sulphurica:

Biochemický čistič celého těla, Podporuje obranyschopnost sliznic. Pomáhá zastavit tvorbu hnisu  – při mokvajících nehojících se ránách, herpesu, hnisavém akné, bércových vředechProblémy dutiny ústní – parodontóza, krvácení dásní, afty. Krusty ve vlasech, i u kojenců. Podporuje slabou imunitu. Posiluje sliznice při častých zánětech močových cest. Pomáhá při funkční sterilitě (u ženy i muže, když jsou všechna vyšetření v pořádku, přesto se nedaří otěhotnět).

Obecné informace o účinku mědi:

Měď je přirozený antioxidant, pomáhá při chronických zánětech, na artritidu, arterosklerozu. Minerál na vysoký cholesterol.  Pomáhá při křečích nervového původu, při epilepsii, Parkinsonově chorobě, depresi. Také při osteoporóze, zvýšeném histaminu. Podporuje vstřebávání železa při anémii.

Ferrum phosphoricum:

Podporuje imunitu při častých infekcích. Je velmi vhodný jako prevence onemocnění například u dětí, které nastupují do mateřské školky či školy, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Pomáhá v začátku zánětu a při začínající infekci, kdy je možné podávat ho i po 15 minutách. Tedy vždy, když začíná viroza, angína, zánět uší, akutní zánět močových cest, gastritida, bolestivý kašel.

Velmi vhodné doplnění železa pro vegany a vegetariány. Také při anémii například v těhotenství či při silné menstruaci.

Pomáhá při zvracení, včetně zvracení v těhotenství (těhotenská nauzea).

Pomáhá při únavovém syndromu chronické únavě a nízkém tlaku.

Zastavuje krvácení, hodí se po operacích, popáleninách, ale i těžkém porodu.

Chrom:

Chrom spolu s Nat Phos zamezuje chuti na sladké. Zabraňuje ukládání podkožního tuku a napomáhá při hubnutí. Chrom se používá u diabetu II. typu. Také při stresu a pokud vás trápí nadváha ze stresu. Pomáhá při žlučových kamenech.

Jód:

Iodum pomáhá při poruchách štítné žlázy (otok, struma, autoimunitní zánět, hypofunkce i hyperfunkce, cysty. Je důležitý při kojení. Význam má i pro zdraví prsou, vaječníků a prostaty. Nedostatek jódu je velmi častý, jelikož množství jódu v půdě se důsledkem eroze za posledních 30 let snížilo o 50%. Našemu tělu můžeme dodat jód prostřednictvím výživových doplňků, ale i změnou stravy, která obsahuje tento minerál

Kalium muriaticum:

Důležité pro sliznice dýchacích cest, pomáhá při ORL zánětech, angínách, otitidách, otocích sliznic, opakovaných virózách. Podáváme spolu nebo po ferrum phosphoricum, a to v době, kdy se tvoří hustý bílý hlen. Přírodní prostředek na vykašlávání, zmírňuje zahlenění.

Reguluje hustotu krve, pomáhá při poruchách srážlivosti, snižuje riziko embolie po operacích.

Napomáhá vyloučit chemické jedy z těla – vhodná prevence nežádoucích účinků očkování.

Reguluje tvorbu elastinu, kolagenu, fibrinu – vhodná např. při cystické fibróze, fibrózních myomech, kožních výrůstcích (bradavicemoluska), při srůstech a je prevencí, jak předejít keloidním jizvám, například po popálení.

Podpora při epilepsii.

Podporuje fungování žláz – mléčné žlázy.

Kalium phosphoricum:

Základní minerál pro nervy, mozek a energii. Na únavu a vyčerpání. Podporuje koncentraci a paměť. Vhodný pro studenty ve zkouškovém, ale i unavené a podrážděné maminky na mateřské dovolené.

Velmi vhodná pro seniory, navrací jim vitalitu a psychickou pohodu.

Zmírňuje hyperaktivitu u dětí, velmi vhodná i pro tzv. dráždivá miminka, která jsou hodně uplakaná, špatně spí. Nemohou spát ze silných zážitků.

Proti nervozitě, podrážděnosti, poruchách paměti, depresi, nespavosti, hyperaktivní mysli (kdy v posteli není možné zastavit tok myšlenek a usnout).

Onemocnění nervové soustavy (Alzheimer, stařecká demence, ale i infekce CNS).

Navrací vitalitu a životní sílu při rychlých intenzivních stavech, proto je její použití vhodné u vysoké horečky nad 39°C, septických stavech, po těžkém porodu, ale i při dlouhodobých vážných chorobách, jako je rakovina.

Kalium sulphuricum:

Základní minerál pro obnovu kůže. Pomáhá při chronických zánětech kůže, olupování, tvorbě šupin, seboree, lupénce, dlouhodobém akné, šupinovitých ekzémech, pigmentových skvrnách. 

Důležitá pro vnitrobuněčnou oxidaci a detoxikaci. Pomáhá při chronických zánětech, kdy se tvoří zelenožlutý lepkavý hlen či výtok.

Pomáhá při poruchách trávení, reguluje metabolismus tuků.

Odstraňuje svalovou horečku. Velmi vhodná po náročných sportovních výkonech.

Nedostatek může způsobovat i astma.

Nedostatek se na těle projevuje jako poruchy pigmentu – skvrny, pihy a olupováním kůže.

Magnesia Phosphorica:

Důležitá sůl pro relaxaci svalů a nervů, pomáhá při nervovém vypětí, na nespavost (je to takový přírodní lék na spaní), neurózu. Pomáhá při křečích hladké svaloviny a kolikovitých bolestech. Hořčík je tedy vhodný na menstruační bolesti, na migrénu, ledvinovou či žlučníkovou koliku apod. Také je možné ho použít při bolestivé plynatosti, na syndrom neklidných nohou či při přejídání ze stresu. Zvyšuje svalový výkon při sportu a posiluje slabé srdce, pomáhá při hypertenzi.

Hořčík pro těhotné ženy- v těhotenství je hořčík velmi vhodnýposlední dva měsíce před porodem jako příprava na efektivní kontrakce. Zároveň mírní poslíčky.

Nedostatek se projevuje červenými tvářemi (nejsou horké na dotek), nepokojem a zvýšenou chutí na hořkou čokoládu. Také mohou být červené fleky na krku z trémy.

Mangan:

Antioxidant, který pomáhá při diabetu, arteroskleróze, revmatoidní artritidě, regeneraci chrupavek, nedostatku železa, nedostatečné tvorbě energie, lámavosti a křehkosti kostí, epilepsii.

Důležitý pro duševní zdraví (počáteční schizofrenie, agresivita, halucinace, poruchy koncentrace a motoriky).

Natrium muriaticum:

Zabezpečuje hydrataci buněk, pomáhá při dehydrataci. Při vysokém krevním tlaku, vysychání kloubů a plotýnek, glaukomu, suchých očích, suché kůži, vodnatém sekretu z nosu, tekoucích slzách, suchu v ústech. (Časté potíže zejména u mužů, kteří nepijí dostatek vody, ale hlavně pivo, kávu apod.). Chronické problémy vedlejších dutin nosních. Slané nebo vodnaté hojné pocení, pocení v klimakteriu, ale i při neschopnosti potit se. Podporuje činnost ledvin, při polyurii i zadržování vody v těle. Často potřeba u žen, které sice pijí, ale jsou jak „průtokáč“ – vodu v sobě neudrží. Pomáhá při akutním vodnatém zvracení a průjmu. Při alergii a vodnaté senné rýmě. Na psychické úrovni pomáhá při plačtivosti, smutku, depresi, neschopnosti se vyplakat. Odstraňuje únavu u lidí, kteří se už budí unavení, spánek je neosvěžuje.

Často zvětšené póry, otoky kolem očí, výrazná rýhy mezi nosem a ústy, zvýšená chuť na slané. Nechuť pít nebo naopak velká žíznivost.

Natrium Phosphoricum:

Udržuje rovnováhu pH, pomáhá při překyselení organismu zapříčiněném stresem a nevhodnou stravou. Upravuje trávení – zvýšená kyselost žaludku, pálení žáhy, vředy, kyselé zvracení nebo kysele páchnoucí stolice, plynatost. Sklon k mykózám, kvasinkovým infekcím, candidoze. Podporuje činnost ledvin. Odkyselení zlepšuje vylučování žluče a funkci jater, napomáhá tak při zvýšené hladině cholesterolu a triglyceridů, při arteroskleroze. Základní prostředek pro detoxikaci lymfy, při stagnaci lymfy.

Pomáhá při hubnutí, omezuje chuť na sladké.

Odkyselení je nutné u onkologických pacientů i jako prevence remise.

Napomáhá vylučování kyseliny močové – prevence dny a artrózy.

Skvělé na silně se mastící vlasy a mastnou pleť. Rozšířené póry, lesklá t-zona, akné, černé tečky.

Natrium sulphuricum:

Detoxikuje játra, střeva a lymfatický systém. Podporuje činnost tlustého střeva a žluči. Použití u nemocí jater (hepatitida, mononukleóza, žlučové kameny), při poškození jater toxiny, léky, antikoncepcí a alkoholem.

Zbavuje tělo přebytečné vody – otoky celého těla, ascites, náhlé přibývání na váze.

Podporuje tvorbu inzulinu.

Pomáhá na astma, alergii, virová onemocnění, chronický kašel, bércové vředy, migrény.

Spolu s Nat Phos se používá na dnu a artritidu.

Užívá se při potravinové intoleranci, Crohnově chorobě, ulcerozní kolitidě, na chronické průjmy.

Vynikající pro léčbu svědivých ekzémů, nejčastěji v kombinaci s dalším minerálem.

Napomáhá hubnutí a proti celulitidě.

Selen:

Selen je důležitý antioxidant pro detoxikaci a ochranu jater, při chornických zánětech, poruchách látkové výměny a intoxikaci těžkými kovy. Prevence a podpůrná léčba rakoviny. Podpora imunity při virových onemocněních, chorobách štítné žlázy. Ochrana při diabetes I. a II. typu.

Silicea:

Křemík je součástí pojivových tkání, kostí, kůže, vlasů, nehtů, kloubních chrupavek, plotýnek a nervových obalů. Poskytuje jim pevnost a pružnost. Jeho nedostatek se projevuje slabými, řídkými, lámavými či roztřepenými vlasy. Třepícími a lámavými nehty. Křehkostí kapilár – praskání žilek či praskání křečových žil, tvorba modřin.

Napomáhá vyhnisání cizího tělesa a na zarůstání nehtů.  Podporuje vyčištění a vyhnisání uzavřených ložisek, abscesů, také se používá při hnisavé angíně a zánětech.

Čistí organismus po očkování.

Je výborný na ten typ atopického ekzému, kdy je kůže extrémně citlivá a jemná (reaguje na tkaniny, prací prášky, …).

Má ochrannou funkci nervových obalů. Použití při přecitlivělosti, podrážděnosti.

Pomáhá při silném zapáchajícím pocení.

Udržuje zdravou kůži, vlasy, nehty, vyhlazuje vrásky.

Zinek:

Nedostatek zinku je v naší populaci velmi častý, obzvlášť u starších lidí. Hlavní oblasti použití jsou: oslabená imunita (chronické virové bradavice, chronické infekce dýchacích cest, opakované opary, afty,…).

Často se nedostatek zinku projevuje na vlasech, nehtech a kůži – vypadávání vlasů, špatný růst nehtů, fleky na nehtech, slabé a lámavé vlasy. Problémy na kůži jako je akné, ekzémy, psoriáza, chronické záněty apod.

Dále chronické potíže trávicího traktu – chronický průjem u dětí, Crohnova choroba,…

Dále se nedostatek projevuje zvětšením a zánětem prostaty.

Poslední častou oblastí, kde se deficit zinku projevuje, je zrak – šedý zákal, šeroslepost, degenerativní změny na sítnici, zhoršené vidění ve tmě.

Zdroje:

Kellenberger, R a spol. autorů (2018). Minerální soli Dr. Schüsslera - Brána k tělesnému a duševnímu zdraví. Nakladatelství Fontána.


Truplová Brachňáková Ž., Trupl M. (2018). Bunkové soli. Nakladatelství Biomineral.

 

Upozornění: Tkáňové soli nejsou v ČR uznanou léčebnou metodou a jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a stanovení diagnózy. Informace obsažené v tomto článku mají pouze informativní a vzdělávací charakter a v žádném případě nenahrazují lékařskou péči.