S námi dárky stíháte -garance dodání do Vánoc u objednávek přijatých do 18.12.2024.

Pálení žáhy v těhotenství: Tipy a prevence refluxu

Nebudeme vám lhát, i přestože je těhotenství jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy, nese s sebou i mnoho fyzických změn a zdravotních obtíží. Jedním z nich je i nepříjemné pálení žáhy – následek refluxu, který v těhotenství potrápí nejednu nastávající maminku. Pokud chcete vědět, co všechno pálení žáhy v těhotenství způsobuje, a jak si od ní ulevit, tak neváhejte a čtěte dál.

Co je reflux a jak se v těhotenství projevuje?

Reflux (gastroezofageální reflux), je stav, kdy se žaludeční kyseliny vracejí zpět do jícnu místo toho, aby zůstaly v žaludku, a způsobují tak nepříjemné podráždění jícnu, které se projevuje jako pálení žáhy. Tento stav se často popisuje jako pocit pálení nebo tlaku za hrudní kostí, který může stoupat až do krku a který bývá někdy doprovázený také hořkou nebo kyselou chutí v ústech. Víte ale, proč se ale pálení žáhy objevuje v těhotenství mnohem častěji?

Příčiny pálení žáhy v těhotenství

Dá se říci, že s pálením žáhy i refluxem se v těhotenství setká opravdu mnoho žen. Důvod, proč tomu tak je, zahrnuje hormonální i fyziologické příčiny: 

  • Hormonální vlivy: Zvýšené hladiny hormonu progesteronu způsobují uvolnění svalstva trávicího traktu včetně dolního jícnového svěrače, což umožňuje žaludečním kyselinám návrat do jícnu. Kromě toho progesteron také zpomaluje trávení. A jídlo, které zůstane v  žaludku déle, pak zvyšuje riziko refluxu.
  • Tlak rostoucí dělohy: Jak miminko roste, děloha vytváří stále větší tlak na žaludek a další orgány, čímž ještě více podporuje reflux. Pálení žáhy a reflux tak nejvíce trápí právě ženy v pokročilém stádiu těhotenství
  • Stres a nervozita: Nemyslete si, i stres může být dalším faktorem, který pálení žáhy zhoršuje! Nervozita a napětí, které je v těhotenství naprosto přirozené, totiž narušuje přirozené trávení a zvyšuje tak náchylnost k refluxu.

úvodní fotka k blog.článkům - 2024-11-22T193000.034

Jak na pálení žáhy v těhotenství?

Nemějte obavy, i přestože je reflux nepříjemný, existuje několik účinných opatření, jak si ulevit od pálení žáhy:

  • Změna jídelníčku

Zkuste jíst menší porce a více často. Vyhněte se těžkým, kořeněným a kyselým jídlům (rajčata, citrusy), která pálení žáhy zhoršují. Rovněž omezte čokoládu, kávu a sycené nápoje, které mohou zvyšovat produkci žaludečních kyselin. Vyzkoušet můžete i potraviny, které mají na žaludek zklidňující účinky, jako je mléko, jogurt, vařená mrkev či brambory.

  • Vyvýšená poloha při spánku

Trápí vás pálení žáhy zejména v noci? Zkuste spát s mírně zvednutou horní částí těla. To by mělo zabránit kyselinám vracet se do jícnu a zmírnit tak nepříjemné projevy refluxu. Po jídle se vyhněte ležení alespoň hodinu až dvě, aby se podpořilo přirozené trávení.

  • Dostatek tekutin

Mezi jídly pijte dostatek vody, bylinkových čajů nebo minerálních vod. Tekutiny totiž pomáhají naředit žaludeční kyseliny a zmírnit tak nepříjemné pocity. 

  • Probiotika pro podporu trávení

Kvalitní probiotika pomáhají obnovit zdravou mikroflóru ve střevech, což podporuje trávení a zabraňuje vzniku zácpy i zpomalenému trávení, které mohou pálení žáhy zhoršit. Vhodná probiotika jsou skvělým doplňkem stravy, který pomůže udržet vaše trávení v rovnováze.

Náš tip:

Garden of Life Dr. Formulated - Probiotika - prenatal pro těhotné - 20 miliard CFU

Kvalitní RAW probiotika navržená speciálně pro potřeby těhotných žen. Obsahují 16 kmenů probiotických kultur v té nejvyšší kvalitě a účinnosti. Ideální volba nejen při akutních potížích, ale také jako účinná prevence.

  • Odpočívejte a minimalizujte stres

Stres může pálení žáhy zhoršovat, proto je dobré věnovat čas také relaxačním technikám, které vám pomohou zvládnout nervozitu a podpoří trávení, což sníží riziko refluxu. Skvělé je například vědomé hluboké dýchání, meditace nebo jemné těhotenské cvičení.

Náš tip:

Chcete se dozvědět, jak si ulevit od stresu a vyhnout se pálení žáhy, které způsobuje? Přečtěte si náš článek o stresovém refluxu!

  • Schüsslerova sůl Natrium Phosphoricum

Pokud hledáte přírodní pomoc, která vám s pálením žáhy pomůže, v naší nabídce najdete tkáňovou sůl Natrium Phosphoricum. Tato Schüsslerova sůl působí prakticky jako jedlá soda, ale nemá její nepříjemnou chuť. Pomáhá vyrovnávat pH v žaludku a jemně neutralizuje kyseliny, což přináší rychlou úlevu od pálení žáhy.

Kdy se raději poradit s lékařem?

Většinou si s pálením žáhy v těhotenství zvládnete poradit sama, zvlášť když se budete řídit našimi tipy. Pokud se pálení žáhy i přesto zhorší tak, že narušuje váš spánek nebo každodenní činnosti, neváhejte se obrátit na svého lékaře. Ten vám může doporučit vhodné přírodní nebo lékárenské přípravky, které budou pro vás i vaše miminko naprosto bezpečné.